Сутність і значення реклами

Реклама пройшла довгий і складний шлях власної еволюції. При цьому її роль то зростала, то різко знижувалася. Ця роль вже давно не обмежується рамками ні комерційних комунікацій, ні навіть всієї ринкової діяльності. Особливо великим є значення реклами в областях економіки і суспільного життя. Позаекономічна роль реклами реалізується в тому, що вона забезпечує налагодження зв’язків між суб’єктами господарювання, між виробниками і споживачами товарів. Тим самим реклама сприяє зростанню ділової активності, підвищенню об’ємів капіталовкладень і числа робочих місць суспільного виробництва. Наслідком цього є загальне розширення суспільного виробництва.

Важко переоцінити також суспільну роль реклами. Щоденна дія реклами на мільярди потенційних споживачів сприяє формуванню не тільки купівельних переваг. Реклама стає частиною соціального середовища, яке бере участь в становленні певних стандартів мислення і соціальної поведінки різних верств населення в кожній країні і у всьому світі.

У сучасному суспільстві інструментарій реклами все частіше використовується для вирішення гострих соціальних проблем. Широке застосування в цьому плані отримала соціальна реклама. Вона виходить за рамки економічних завдань і направлена на досягнення гармонійніших відносин в суспільстві; популяризацію здорового способу життя; на підтримку незахищених верств населення; на боротьбу з бідністю, злочинністю, забрудненням навколишнього середовища; на популяризацію численних громадських організацій і фондів і багато інших не менш важливих цілей.

В умовах демократії, що розширюється, в цивілізованих країнах зростає роль політичної реклами як засобу боротьби за голоси виборців. Саме рівень і професіоналізм політичної реклами та іміджмейкерства все більшою мірою впливає на розстановку політичних сил в країнах після кожних подальших виборів.

Не можна не відзначити значну освітню роль реклами. В процесі впровадження нових прогресивних товарів і технологій вона сприяє розповсюдженню знань з різних сфер людської діяльності, щепить споживачам певні практичні навики. З реклами її одержувачі можуть витягнути різноманітну інформацію: від рівня PH нормальної людської шкіри до причин появи карієсу; від чинників швидкого зносу автомобільних двигунів до ілюстрацій з підручників реальних історичних подій; від знайомства з побутом різних верств населення до міні-подорожей в екзотичні країни. Очевидно, що даний перелік можна продовжувати нескінченно.

Дія реклами реалізується, як відомо, в дії на психологію людини. Внаслідок цього вона бере активну участь у формуванні психологічних установок людини, системи його оцінки навколишнього середовища і самооцінки, характеру реакцій на різні подразники і т.п. В зв’язку з цим цілком виправдано виділення психологічної ролі реклами.

Необхідно також сказати і про те, що негативний вплив непрофесійної, некоректної реклами на смаки аудиторії також великий. Справедливі нарікання у одержувачів рекламних звернень викликають відвертий несмак у виборі форми і засобів передачі рекламної ідеї; в окремих випадках хамське і зневажливе відношення до всієї аудиторії або до конкретної її частини; не завжди виправдані цілями реклами еротичні сцени і т.п.

Реклама піддається критиці впродовж всього періоду свого існування по багатьом напрямам. Серед основних доводів критики, що нерідко вживаються, найбільш частим є застосування засобів реклами в непристойних, а іноді й просто злочинних цілях. Особливо актуальна ця проблема в нашій країні, в якій історично склалося так, що ступінь довіри до будь-якого друкарського слова значно вищий, ніж в зарубіжних країнах. Саме ця обставина сприяла комерційному успіху реклами численних трастів, фондів і інших фінансових «пірамід».

Серед інших доводів критиків реклами також часто звучить звинувачення в нераціональному використанні ресурсів фірм-рекламодавців і суспільства в цілому, зростання витрат і, зрештою, роздрібних цін. Реклама піддається критиці також за те, що забезпечує отримання деякими рекламодавцями незаслужено високого прибутку; дає даремну, неоднозначну, таку, що нерідко вводить в оману інформацію і т.д.
Дякуємо!

Ваше замовлення надіслано!
Зовсім скоро ми з Вами зв'яжемося
для підтвердження замовлення.
ОК