Практична частина курсової роботи

Головна особливість виконання практичної частини – самостійна робота над здобуттям нової наукової інформації. Після завершення цього етапу можна сміливо називати себе дослідником-початківцем.

Для здійснення дослідницької роботи можна використовувати наступні методи: експериментальний, логічний аналіз, формалізація, абстрагування, моделювання, логічний синтез, опитування, спостерігання та ін. Якщо застосовувати лише один з цих методів, результат буде не точним, потрібно йти в декількох напрямках. Найголовніше – отримати підтвердження висунутої гіпотези. Окрім методів, для проведення дослідження потрібні знання. Якщо ви вчитеся на факультеті гуманітарного напрямку, вас повинні були навчити правильній побудові мисленнєвих експериментів, логіці, абстрагуванню, та іншому. Якщо ви програміст, ви повинні вміти будувати математичні моделі і програмувати, якщо ви хімік – ставити досліди, спостерігати за реакціями і робити правильні висновки. Соціологу потрібні знання в сфері опитування, аналізу і сходженню від абстрактного до конкретного. А студенту-механіку і технологу – знання для проектування різноманітних апаратів, механізмів і деталей.

Після завершення дослідження і отримання необхідної інформації потрібно перевірити отримані результати на наявність новизни, об’єктивності, повноти і достовірності.

Інформація володіє новизною, якщо:

1. вона представляє собою нікому не відомі факти або концепції;

2. були розроблені нові способи і методи дослідження;

3. старі знання були переглянуті за допомогою нової методології та з іншої позиції;

4. раніше відомі матеріали були всебічно досліджені і узагальнені;

5. були виявлені нові закономірності.

Інформація вважається достовірною, якщо:

1. дослідження були зроблені з використанням реальних фактів, а не припущень чи гіпотез;

2. всі узагальнення та висновки можна перевірити;

3. можна відтворити дослідницькі дії;

4. наукові дані не були сфальсифіковані.

Всі дані, отримані під час дослідження є повними, якщо вони висвітлюють всі аспекти дослідженої проблеми.

Якщо, отримана вами інформація відповідає хоча б двом із перелічених характеристик, це вже добре, тому що ви пишете курсову роботу, а не дисертацію. Головне, щоб рівень відповідності був високим.

При перевірці і оцінюванні даних намагайтесь не приймати бажане за дійсність. Тому що під час захисту роботи, в будь якому разі випливе реальна картина. Найгірше те, що така помилка, погано вплине на вашу репутацію, а значить і на майбутні наукові роботи, яких вам потрібно буде написати.

Останні дії – це підведення підсумків, що не займає багато часу. На цьому етапі головним є ваша здатність тверезо мислити і сприймати особисті дії критично.

Формулювання висновків

Незалежно від складності дослідженої проблеми, необхідно робити наступні висновки щодо результатів виконаної роботи:

1. Висновок стосовно суті проблеми – це підсумок основного дослідженого питання.

2. Висновки побічних питань, які допомогли вам дійти до кінцевих результатів. Наприклад, описуючи процес будування стіни, ви робите маленькі пояснення щодо використання кожного будівельного матеріалу, тобто, навіщо потрібна цегла, пісок і т.д.

3. Висновки щодо питання практичного значення і використання здобутих результатів – саме ці висновки свідчать про придатність вашого дослідження в реальному житті, про те, що ваша робота не була зроблена марно. Якщо взяти за приклад будування стін з використанням якоїсь нової технології, тоді у висновках потрібно вказати переваги цієї технології. Таких пунктів має бути декілька, це підвищить рівень якості виконаного дослідження.

4. Висновки стосовно перспективи дослідження. В даному випадку потрібно написати про те, в яку сторону необхідно йти далі, для того щоб удосконалити здобутий результат. Але не потрібно перегинати палицю. Зробивши якийсь особливий велосипед, не пишіть про те, що, застосування деяких механізмів змусять його літати. На цьому етапі потрібно керуватися розумом і здоровим глуздом. Якщо перспективу ви не бачите, значить ваш професіоналізм і самостійність виконання роботи попадуть під сумнів.

Порівняння висновків з висунутою гіпотезою

Перед тим, як розпочати роботу над написанням курсової, вами була обрана тема, для вивчення якої ви повинні були обрати найоптимальніший спосіб її дослідження. Після виконання практичного самостійного завдання, ви сформулювали висновки, в яких відображається суть проведеного дослідження. Питання постає в тому, чи відповідають отримані результати висунутій гіпотезі? Тут є лише дві відповіді: так або ні. Якщо у вас все вийшло, тоді залишається лише порадіти і перейти до наступного етапу роботи. А ось, що робити, коли відповідність сумнівна? Можна підігнати висновки під гіпотезу або гіпотезу під висновки. В такій критичній ситуації потрібно скористатися другим варіантом, він є більш грамотним. Гіпотезу, що суперечить висновкам необхідно поміняти на таку, що має протилежний зміст. Наприклад, якщо в попередній гіпотезі йшла мова проте що за допомогою певних будівельних матеріалів можна створити надзвичайно міцну стіну, тоді в протилежному варіанті необхідно вказати, що використання цих матеріалів не допоможе побудувати міцні стіни.

У випадку повної невідповідності гіпотези і висновків можливі два варіанти виходу з критичної ситуації: знайти ту проблему, чия гіпотеза буде відповідати висновкам вашого дослідження; із попереднього списку гіпотез обрати ту, що оптимально підходить здобутим результатам. Незважаючи на те, що другий варіант є складнішим, його використання буде доцільнішим.

Отже, виконання практичної частини курсової роботи – є доказом того, що ви маєте поняття про те, як можна використовувати здобуті знання. Впевненість в свої сили, максимальна концентрація уваги на процес, точні дії, вірний аналіз і правильні висновки допоможуть отримати найгарніші результати.
Дякуємо!

Ваше замовлення надіслано!
Зовсім скоро ми з Вами зв'яжемося
для підтвердження замовлення.
ОК